Dashlane, czyli bezpieczny manager haseł
Tracisz czas na przypominanie, resetowanie czy wyszukiwanie haseł? Czujesz, że Twoje hasła nie są do końca bezpieczne? Jeżeli tak to świetnie. Może już najwyższy czas rozejrzeć się za dobrym rozwiązaniem do zarządzania hasłami? W niniejszym poście wrzucamy na ruszt aplikację Dashlane, która jest jednym z najpotężniejszych i wiodących menedżerów haseł na rynku. Jest to jedno z „must have” narzędzi, które warto uruchomić zaraz po starcie systemu. Platforma wykracza poza zarządzanie hasłami oraz posiada funkcję automatycznego wypełniania formularzy czy możliwość bezpiecznego przechowywania danych. Aplikacja współpracuje z popularnymi przeglądarkami takimi jak: Chrome, Firefox, Safari, Internet Explorer czy Microsoft Edge.
Ile kosztuje Dashline?
Dashlane oferuje wersję bezpłatną i premium swojej usługi. Wersja płatna to koszt około 40 dolarów amerykańskich rocznie. Obie opcje Dashlane umożliwiają tworzenie, generowanie oraz zapisywanie wielu haseł i danych na koncie oraz oferują monitorowanie bezpieczeństwa i powiadomienia o naruszeniach. Wersja bezpłatna ograniczona jest do pracy na jednym urządzeniu.
Dashlane Premium zapewnia wiele korzyści, w tym:
- synchronizację haseł i danych na wielu urządzeniach.
- tworzenie kopii zapasowych.
- nieograniczone udostępnianie haseł.
- uwierzytelnianie dwuetapowe U2F.
Od czego zacząć?
Należy odwiedzić stronę internetową produktu pod adresem www.dashlane.com i pobrać instalator. Aby zacząć korzystać z tego darmowego narzędzia należy zainstalować aplikację desktopową. Podczas procesu instalacji wtyczki Dashlane powinny zostać automatycznie zainstalowane w każdej kompatybilnej przeglądarce. Jeżeli z jakiegoś powodu rozszerzenie się nie pojawi – należy odnaleźć manager rozszerzeń i ręcznie zainstalować plugin – osobiście preferuję i polecam google chrome. W kolejnym kroku zostaniesz poproszony o utworzenie konta Dashlane, które wymaga podania jedynie adresu e-mail i hasła głównego. Pamiętajmy, aby nie zapomnieć tych poświadczeń – ale o tym w dalszej części artykułu.
Dashline – wersja desktop
Na komputerze możesz używać Dashlane na trzy sposoby:
- za pomocą aplikacji typu desktop
- wykorzystując rozszerzenie przeglądarki
- logując się bezpośrednio na stronie Dashlane
Aplikacja desktop jest oczywiście najbardziej bogata w funkcje i posiada intuicyjny interfejs. Dziewięć podstawowych sekcji Dashlane jest rozmieszczonych po lewej stronie, z możliwością przeglądania danych w formacie siatki lub listy po prawej stronie. Dashlane potrafi pobrać ikony dla większości stron internetowych, co sprawia, że jest efekt wizualny jest przyjemniejszy niż siatka czy lista. Ponadto ma to korzystny wpływ na szybkość odnajdowania interesujących elementów. Warto tu wyróżnić funkcję Password Changer – jedną z ciekawszych funkcji programu umożliwiającą zmianę wielu haseł jednym kliknięciem.

Współdzielenie i udostępnianie hasła
Fajną funkcja jest udostępnianie – dzięki niej możemy umożliwić zalogowanie się do aplikacji wielu osobom – nie zdradzając przy tym hasła. Wystarczy podać identyfikator w postaci konta email, po czym osoba po drugiej stronie otrzymuje stosowne powiadomienie i jest gotowa do pracy. Często można zauważyć powszechny nawyk stosowania tego samego hasła w wielu aplikacjach. Niesie to za sobą poważne ryzyko – przechwytując jedno hasło osoba atakująca otrzymuje dostęp do wielu aplikacji. Skutki tego mogą być katastrofalne.
W tej sytuacji sprawdzi się manager haseł – udostępniamy dostęp do konkretnej aplikacji – nie zdradzając jawnie hasła. Model współdzielenia poświadczeń Dashlane oferuje dwa rodzaje uprawnień – ograniczony i pełny dostęp.
W trybie ograniczonego dostępu otrzymujemy współdzielone hasło w trybie do odczytu i możemy się jedynie zalogować. W trybie pełnego dostępu użytkownik jest w stanie dodatkowo udostępniać czy edytować hasło.
Hasło główne i polityka bezpieczeństwa
Hasło główne to jedno hasło, które musisz zapamiętać po zainstalowaniu Dashlane! Musi zawierać co najmniej osiem znaków, jedną wielką literę, jedną małą literę i jedną cyfrę. (Niektórzy eksperci ds. bezpieczeństwa sugerują co najmniej 12 znaków). Jeśli zapomnisz swojego głównego hasła, jedyną opcją będzie wyczyszczenie konta i rozpoczęcie od nowa. Polityka bezpieczeństwa Dashlane nie pozwoli odzyskać lub zresetować głównego hasła.
Tablica bezpieczeństwa
Pulpit nawigacyjny to wygodny moduł prezentujący analitykę naszych kont i haseł z ogólną oceną bezpieczeństwa. W przypadku haseł widzimy różne ważne parametry takie jak: siła hasła, wiek hasła podany w dniach czy poziom zabezpieczeń. Kolorowy interfejs i system grywalizacyjny motywują do ponownego wglądu w naszą politykę bezpieczeństwa – by szybko wykryć potencjalne luki w obronie. Stare czy słabe poświadczenia warto zmienić na bardziej skomplikowane – aby to zrobić musimy zawsze wprowadzić hasło główne.

Wtyczka w przeglądarce
Po uruchomieniu rozszerzenia przeglądarki pojawia się zakładka z listą witryn, na których zostały zapisane poświadczenia. Umożliwia to łatwa i szybką nawigację po witrynach, które są zgrupowane alfabetycznie. Podczas wizyty na stronie, dashlane potrafi nas automatycznie zalogować – czy wygenerować nowe hasło i je zapamiętać. Przekłada się to bezpośrednio na oszczędność czasu i wzrost produktywności.
Ponadto plugin jest uzbrojony w wygodny generator haseł z opcją kopiowania do schowka, w który pozwala na konfigurację polityki bezpieczeństwa (liczba znaków, litery, cyfry, symbole, unikanie powtórzeń). Funkcjonalność przydaje się podczas rejestracji na nowej witrynie – przy potrzebie zachowania silnego hasła.
Warto pamiętać o funkcji wylogowywana znajdującej się w lewym dolnym rogu – szczególnie jeżeli współdzielimy komputer z innymi osobami.
Bezpieczne notatki
Aplikacja udostępnia moduł Secure Notes – jest to właściwe miejsce na przechowywanie najbardziej wrażliwych notatek podzielonych na kategorie:
- Hasła do aplikacji
- Bazy danych ze szczegółami połączeń
- Dane finansowo – bankowe
- Dane związane z obywatelstwem
- Dane do serwerów
- Licencje na oprogramowanie
- Hasła do sieci WI-FI
Ponadto Dashlane oferuje dedykowane formularze z możliwością łatwego zarządzania powyższymi parametrami. Za pomocą przejrzystego interfejsu możemy łatwo znaleźć interesujący segment i udostępnić go innym osobom w dwóch wariantach uprawnień (ograniczony i pełny dostęp).
Funkcja portfel
Moduł gromadzi następujące dane:
- Osobowe – imię, nazwisko, data urodzenia
- Płatności – karty kredytowe, konta PayPal czy konta bankowe
- Identyfikatory – dowód osobisty, paszporty, ubezpieczenia, prawo jazdy, dokumenty podatkowe
Dashline – aplikacja mobilna
Aplikacje mobilne na Dashlane mają praktycznie wszystkie funkcje dostępne aplikacji desktopowej – są dostępne na najpopularniejszych platformach Android i iOS. Łączy je spójny i intuicyjny interfejs z możliwością dodawania i modyfikacji danych. Dzięki wtyczkom Safari i Chrome użytkownicy urządzeń mobilnych mogą wypełnić dane formularzy bezpośrednio w przeglądarce.
Kilka słów o bezpieczeństwie
Dashlane przechowuje dane na swoich serwerach i urządzeniach, używając symetrycznego szyfru blokowego AES o rozmiarze bloku 256 bitów – jak większość menedżerów haseł dostępnych na rynku. Hasło główne hasło jest kluczem do konta i nie jest ono przechowywane w żaden sposób w infrastrukturze Dashlane. Bez niego zaszyfrowane hasła i dane na serwerach są bezużyteczne dla potencjalnych złodziei. Firma szczyci się tą architekturą “zerowej wiedzy”, co oznacza, że nawet Dashlane nie ma dostępu do żadnych twoich danych. Brzmi nieźle?
Podsumowanie
Dashlane to bezsprzecznie bardzo funkcjonalny manager haseł i poważny gracz na rynku. Wersja premium kosztuje niecałe 40 dolarów rocznie – co stanowi spory wydatek i może uszczuplić portfel. Na pierwszy rzut oka to jedyny większy problem. Jednak w rękach zaawansowanych użytkowników – aplikacja stanowi potężne narzędzie i może się okazać warta każdego grosza. Z kolei osoby, które szukają podstawowego zarządzania hasłami bez wodotrysków – mogą się rozejrzeć za innymi tańszymi rozwiązaniami. Może się okazać, że podobny zestaw funkcji jest dostępny w bardziej przystępnej cenie.